„Wielbić Pana Boga trzeba zawsze. Nie tylko wielbić Go podczas Świąt jednych i drugich, lecz każdego dnia od rana do wieczora. Gdyż dzięki Niemu istniejemy. I dzięki Niemu mamy wszystko, co mamy. Każdego dnia otrzymujemy od Pana Jezusa liczne dary, za które zazwyczaj zapominamy dziękować. A dziękować powinniśmy za wszystko, a więc wielokrotnie w zwykły dzień, w niedzielę i w Święta. Będąc w ramionach Miłosiernego Ojca nie troszczmy się o jutro, gdyż dzień jutrzejszy sam o siebie troszczyć się będzie. Skupmy się na dniu dzisiejszy,. Każdego dnia przyjmujmy wszystko jako Dar Boży i Wolę Bożą.
Jak czcimy Pana Jezusa ?
Czcić Pana Jezusa jesteśmy przyzwyczajeni na wiele sposobów. Głównie czcimy Go poprzez Modlitwę, Mszę Świętą, Adorację, Komunię i Sakramenty Święte. Ale także poprzez swoje dobre i zgodne z Ewangelią Świętą życie.
Podczas Świąt czcimy i wielbimy Pana Jezusa nabożnymi praktykami, ale również czcimy Pana poprzez zwykłe ludzkie przygotowania do Świąt. A podczas Świąt korzystamy z tego, co przygotowaliśmy wcześniej i świętujemy najlepiej, jak potrafimy.
Prawdziwa choinka bożonarodzeniowa
Wielbimy Pana Jezusa poprzez przygotowania do Świąt.
Przed Świętami poddajemy nasz dom gruntownemu sprzątaniu. A więc myjemy okna, czyścimy ściany i podłogi, wycieramy kurze z mebli i dekoracji, odkurzamy dywany i wykonujemy jeszcze wiele innych czynności. Wszystko po to, aby nasz dom był w idealnym stanie i aby z szacunkiem powitać nowo narodzonego Pana Jezusa.
Wewnątrz i na zewnątrz domu przygotowujemy szereg dekoracji świadczących o nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia. Ubieramy choinkę, na stół kładziemy biały obrus, a na nim umieszczamy świąteczny stroik, szykujemy prezenty pod choinkowe, którymi zostaną po wigilii obdarowani nasi bliscy, troszczymy się o opłatek, przesyłamy życzenia świąteczne naszym bliskim i przyjaciołom.
Wielbimy Pana Jezusa również poprzez przygotowania kulinarne do Świąt. A więc poprzez przygotowywanie kolacji wigilijnej, która musi składać się z 12 potraw. Na stole wigilijnym gości więc ryba w różnym wydaniu, śledzie, barszcz z uszkami, kapusta z grzybami i grochem, zupa rybna, kutia, makowiec, pierogi z grzybami, krokiety, racuchy, kompot z suszu. I oczywiście chleb, a w niektórych regionach kraju nawet gotowane ziemniaki z olejem.
W Święta Bożego Narodzenia nasz stół również ugina się od świątecznych potraw. Pieczonego mięsa, wędzonej kiełbasy i przepysznej swojskiej szynki i innych smacznych wędlin. Na świątecznym stole nie brak sałatek warzywnych i różnego rodzaju ciast.
Czas Świąt
Święta, to wspaniałym czasem przeznaczony wyłącznie dla rodziny, która biesiaduje głównie przy stole.
Lecz nie to jest najważniejsze. Bo Święta, to przede wszystkim czas poświęcony tajemnicom swojej wiary, swojej duchowości i radości płynącej z narodzenia Syna Bożego, którym jest Jezus Chrystus.
W tych dniach jesteśmy dla siebie bardziej uprzejmi, mili i uczynni. Zewsząd dobiegają do nas kolędy i ogarnia nas klimat Bożego Narodzenia. Jest to miłe i silne przeżycie udzielające się wszystkim dookoła. Jest to czas pełen ciepła, pozytywnych emocji i niewypowiedzianego szczęścia. Tym bardziej, że jesteśmy po Rekolekcjach Bożonarodzeniowych i nasze dusze również są lekkie, bo wolne od grzechu.”
Wiele ludzi nie obchodzi już Świat Bożego Narodzenia jako święta kościelnego, ale jako okazje by spotkać się z rodziną o odpocząć od pracy.